Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
  • Štítky blogu
Blog
Jak posílit imunitu v období chřipek.
10.03.2020 Zajímavosti
Jak posílit imunitu v období chřipek.
Chcete posílit imunitu v tomto období chřipek? Nebudeme se zde nyní bavit o posílení imunity vitamíny z lékárny, ale spíše o potravinách, kterými si m... číst celé
Až o 75% více vitamínů v mléčných výrobcích. Jak je to možné?
28.02.2020 Zajímavosti
Až o 75% více vitamínů v mléčných výrobcích. Jak je to možné?
V dnešním článku se zaměříme na mléčné výrobky. Ukážeme si, jak je možné, že může být mléko či jogurt, které mají téměř 2x více prospěšných látek než ... číst celé
K čemu je dobrý hroznový olej?
20.02.2020 Zajímavosti
K čemu je dobrý hroznový olej?
Spousta lidí nikdy o hroznovém oleji neslyšela, je poměrně hůř k dostání a také jeho cena je vyšší. číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Farmáři
  4. Jančura rodinné vinařství
12.05.2019
Farmáři

Jančura rodinné vinařství

Když jsem se v roce 2011 ocitl ve vinařské vísce Modrá, příliš jsem toho o víně a kultuře s ním spojené nevěděl. Rozeznával jsem, podobně jako spousta jiných lidí, jen dva druhy vína – bílé a červené. To se ale mělo záhy změnit.

 

Rodina mé manželky, ke které jsem se přistěhoval, vlastnila malý vinohrad a ač jsem o pěstování révy a výrobě vína v podstatě neměl páru, domluvili jsme se, že se o vše v tomto ohledu budu starat já.

Dodnes je mi trochu záhadou, proč se zrovna mně rozhodli tuhle zodpovědnou, ale hlavně neméně odbornou činnost svěřit. Do roku 2015 jsem se totiž ve vinohradnictví i vinařství doslova plácal. Téhož roku jsme se ale domluvili, že koupíme vinohrad ve Starém Městě, a tím vznikla láska na celý život.

 

Ponořil jsem se do studia, přelouskal každou knihu zaměřenou na enologii a pěstování révy, která se mi dostala do ruky, a poprvé jsem také vyrobil odrůdové víno. A světe, div se, podařilo se mi s ním dokonce vyhrát pár medailí z místních koštů a jednu bronzovou z celostátního koštu za Veltlínské červené rané ročník 2015.

Pořád se mi nicméně zdálo, že toho o oboru spoustu nevím. Abych vínům ještě lépe porozuměl, podal jsem si v roce 2016 přihlášku na Mendelovu Univerzitu na obor Vinařství a vinohradnictví a v září téhož roku jsem v jihomoravské Lednici opět usedl do školních lavic. Letos když se zadaří budu po dlouhých a rychlých třech letech bakalář.

  

V současnosti v našem malém rodinném vinařství Jančura hospodaříme na 0,5 hektaru, kde náš těší asi 2 500 hlav révy vinné a letošní produkce je okolo 10 000 lahví vína. Do procesu výroby vín se snažíme co nejméně zasahovat, podle naší filozofie by měl být tento královský mok především přírodním produktem. Proto preferujeme kvašení spontánní před řízeným a minimalizujeme množství síry nutné pro ošetření vína.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Ekofood - od farmářů až domů

Propojujeme místní farmáře se zákazníky, kteří chtějí kvalitní a čerstvé potraviny bez přidaných látek.

Kde působíme

Rozvážíme po Zlíně a okolí :-)

Kontakt
Logo
Ekofood
Po-Ne 8-21
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz