Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
  • Štítky blogu
Blog
Jak posílit imunitu v období chřipek.
10.03.2020 Zajímavosti
Jak posílit imunitu v období chřipek.
Chcete posílit imunitu v tomto období chřipek? Nebudeme se zde nyní bavit o posílení imunity vitamíny z lékárny, ale spíše o potravinách, kterými si m... číst celé
Až o 75% více vitamínů v mléčných výrobcích. Jak je to možné?
28.02.2020 Zajímavosti
Až o 75% více vitamínů v mléčných výrobcích. Jak je to možné?
V dnešním článku se zaměříme na mléčné výrobky. Ukážeme si, jak je možné, že může být mléko či jogurt, které mají téměř 2x více prospěšných látek než ... číst celé
K čemu je dobrý hroznový olej?
20.02.2020 Zajímavosti
K čemu je dobrý hroznový olej?
Spousta lidí nikdy o hroznovém oleji neslyšela, je poměrně hůř k dostání a také jeho cena je vyšší. číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Zajímavosti
  4. Podle čeho se číslují vejce? Co znamená klecový chov?
20.01.2020
Zajímavosti

Podle čeho se číslují vejce? Co znamená klecový chov?

Celý život v kleci. (3)

Nejčastěji se setkáme s označením číslicí 3. Jde o vejce z klecových chovů a tyto vejce jsou z pravidla nejlevnější. Jejich cena je zpravidla způsobena vyšší snáškou nosnic a taky jejich menší chutí k jídlu. Tento chov, samozřejmě musíme pominout, že jde o živé tvory, je ekonomicky nejvíce výhodný, což je i důvod proč v klecích žije asi 90% všech nosnic v České Republice.

Dnes platí, že prostor pro jednu slepici musí tvořit 750cm2. V klecích ale musí být  i snáškové hnízdo, prostor s podestýlkou pro hrabání a zobání, 15 cm hřadu pro každou obyvatelku nebo plochu pro zkracování drápů. Zvířata se v klecích během svého života nesetkají s denním světlem a potlačeny jsou i jejich další přirozené touhy, jako je například vyhrabávání a zobání drobných živočichů či kořínků. 

Nyní si asi každý umíme udělat představu z čeho tyto vejce pochází.

Výsledek obrázku pro klecový chov

Pocházím z haly. (2)

Vejce označená číslicí 2 pochází z halových či voliérových chovů, kde jsou slepice chovány na podestýlce. Hustota "obydlení" nesmí v obou případech překročit devět slepic na metr čtvereční a sklon podlahy musí být menší než 14 %.

Jestliže jsou slepice chovány na podestýlce v hale, musí tyto haly disponovat 1 m2 na 9 nosnic a jednu třetinu prostoru musí tvořit podestýlka na hrabání a zobání. 

Slepice mají na den o 10% větší spotřebu krmiva a je tak v ČR chováno pouze 9% všech nosnic.

Související obrázek

Můžeme na vzduch a denní světlo. (1)

Slepice mohou značnou část svého života prožít venku, kde mají celodenní přístup a snáší tedy vejce označené číslicí 1. Hustota osídlení takového chovu nesmí přesáhnout 1 slepici na 4 m2, což je oproti halovým chovům značný rozdíl. Výběh se nesmí rozprostírat dále než 150 metrů od budovy hrabaniště, nebo se musí ve výběhu nacházet dostatek přístřešků. 

Bohužel je tohle pro chovatele značně nákladnější a vejce jsou také dražší. Celkově takto žije v ČR asi 0,08% všech nosnic.  Tyto chovy se totiž nehodí pro velký počet slepic z toho důvodu, že při velkých počtech dochází ke kanibalismu a ozobávání ostatních (slabších) nosnic. 

 

Přijdu na svět ekologicky. (0)

Dá se říci, že podmínky na život mají nosnice chované ekologicky takřka stejné, jako slepice z volného chovu(1).Rozdíl je hlavně v krmení. Slepice totiž musejí být krmeny produkty z ekologického zemědělství, čímž se pokoušíme o udržitelnost ekologického hospodářství. Kupodivu je takto covaných slepic více, než v pohém volném výběhu. Je to možná také způsobeno tím, že se na ekologické hospodaření vztahuje i více dotací.

Související obrázek

Shrnuto

Pokud se na to nebudeme dívat jako na chov živých stvoření, je nejvýhodnější klecový chov s označením 3. Ale pokud jsme lidi a dokážeme alespoň trochu vnímat i pocity zvířat, nebudeme se bát trochu připlatit, dokážeme si závěr udělat sami a vybrat si ty správné vejce.

Nakonec jednu vyčtenou zajímavost.

Barva skořápky – ovlivňuje ji plemeno nosnice. Bílá vejce snáší například leghornka, rodajlendka červená, hempšírka nebo sasexka pak hnědá. Vejce plemene araukana mají skořápku dokonce zelenou.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Ekofood - od farmářů až domů

Propojujeme místní farmáře se zákazníky, kteří chtějí kvalitní a čerstvé potraviny bez přidaných látek.

Kde působíme

Rozvážíme po Zlíně a okolí :-)

Kontakt
Logo
Ekofood
Po-Ne 8-21
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz